ArcToolBox



ArcToolBox je v podstatě schránka ("bedna", box) dostupných nástrojů, sloužící pro zobrazení, správu, tvorbu, použití nástrojů (Tools) uložených v ToolBox. Jednotlivé nástroje mohou být spouštěny přímo z ArcToolBoxu, z nástrojových lišt, z příkazové řádky nebo vytvořením modelu v ModelBuilderu. Okno ArcToolBox má čtyři záložky. Karta Favorites (oblíbené) je vlastně seznam nástrojů rozdělený do rozbalovacích skupin (ToolSet) a podskupin. Výběrem nástroje se otevře dialogové okno nástroje pro zadání vstupních a vrstev a dalších povinných i volitelných parametrů nástroje.




Správa a tvorba nových nástrojů
Nástroje můžeme libovolně organizovat, vytvářet nové skupiny nástrojů, modely, skripty i nástroje. Pravým tlačítkem nad skupinou nástrojů a volbu New lze vytvořit nový ToolSet a model pomocí Model Builder. Ve vlastním Toolset lze např seskupit často používané nástroje. Nové nástroje lze např. stáhnout a přidat ze stránek podpory ESRI. Je možné přidat skript např. v jazyce Python (viz. Tvorba skriptů). Nástroje lze spravovat také v ArcCatalogu a ukládat do geodatabáze, složky, atd.


Index a vyhledávání nástrojů
Jednotlivé nástroje lze vybrat z seznamu nástrojů - karta Index nebo vyhledat pomocí karty Search. Tlačítko Locate (Nalézt) určí v jakém ToolBox (skupině nebo podskupině nástrojů) se nástroj nachází.

     


Výstupy nástrojů
Karta Results (Výstupy) nabízí náhled na výsledky, vstupní parametrům a zprávy o provedení jednotlivých nástrojů.




Environment settings (Nastavení prostředí)
Umožňuje nastavit hodnoty a parametry pro všechny nástroje v ArcToolBox. Dialogové okno vyvoláme pravým tlačítkem myši v okně ArcToolBox / volbou Environments nebo z menu Tools / Options v záložce Geoprocessing. Nastavení jsou rozdělena do několika skupin. Skupina General Settings (Obecná nastavení) umožňuje nastavit umístění Current Workspace (aktuální prostředí) a Skratch Workspace. Current Workspace je pracovní prostředí, ze kterého jsou načítána vstupní data resp. do kterého se ukládají data výstupní. Skratch Workspace je prostředí pro ukládání dočasných dat, tj. výstupů nástrojů, které nechceme trvale uložit (např. jsou výsledkem jednoho kroku analýzy). Nastavení obou usnadní práci s opakovaným zadáváním cest a přeplněním aktuálního prostředí (adresáře, geodatabáze) dočasnými výstupy nástrojů. Dále umožňuje např. nastavaní Z a M hodnot výstupních dat, souřadnicového systému a rozsahu (Extent) výstupu. Rozbalovací menu nabízí možnosti Same as Input (Stejně jako vstup) / As Specified below (Přímo zadat) / Same as Display (Stejně jako Zobrazené) / Same as Layer ... (Stejně jako vrstva ...) a také Union of Inputs (Sjednoceni vstupů) / Intersection of Inputs (Průnik vstupů) v případě nastavení Extent. Skupina Geodatabase Settings (Nastavení geodatabáze) umožňuje např. nastavit domény. Skupiny Raster Analysis Settings (Nastavení analýz rastrů) a Raster Storage Settings (Nastavení ukládání rastrů) nastavují parametry pro práci s rastry. Umožňuje nastavit výstupní velikost buňky, masku rastru, pyramidování, statistiky, kompresi a velikost výstupních rastrů.



Příkazová řádka slouží k přímému zadávání příkazů. Je doplněna polem pro zprávu o vykonání příkazu. Zadáním prvního písmene se otevře seznam dostupných nástrojů a nastavení prostředí. Po vybrání příkazu se zobrazí nápověda, které vrstvy, parametry a proměnné je třeba zadat. Při zadávání každé vrstvy se nabídne seznam dostupných. Pravým tlačítkem lze vyvolat kontextové menu. V něm volbou Insert Variables je možné zadat proměnné - podmínky, uložit či načíst příkaz, nebo nastavit formát příkazové řádky.






Slouží pro snadné spuštění často používaných nástrojů. Více viz. Tools


Model Builder je nástroj pro vytvoření pracovního modelu, síťového diagramu postupu, který je díky Model Builderu možné více či méně automatizovat. Modely jsou vhodné pro usnadnění často opakovaných procesů. Více viz. Model Builder


Více viz. Skripty